Önce istihbaratı suçladı, sonra sildi: ‘Netanyahu sorumluluk almalı’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim’de abluka altındaki Gazze Şeridi’nden Hamas’ın düzenlediği saldırılardan İsrail ordusu ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet’i suçladı. Güvenlik zafiyeti suçunu İsrail ordusu ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet’e yükleyen Netanyahu’nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarla ilgili Başbakan’a bilgi verildiği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu aksine hiçbir uyarı gelmediğini” savunuldu. Gelen tepkilerin ardından İsrail Başbakanı’nın paylaşımı silindi.

Açıklamada Netanyahu, “bilakis İsrail ordusu ve Şin-Bet’in (Şabak) Hamas’ın yıldırıldığı ve sükunetin sağlandığı değerlendirmesini yaptıklarını” aktardı. İsrail Başbakanı, “savaşın çıktığı son ana kadar” tüm istihbarat teşkilatlarının kendisine ve hükümete defalarca aynı yönde bilgi verdiğini savundu.

GANTZ: AÇIKLAMA GERİ ÇEKİLMELİ

İsrail’in acil durum hükümetinde yer alan eski savunma bakanı Gantz ise, Netanyahu’nun paylaşımına tepki gösterdi. ‘Yöneticilerin sorumluluk alması gerektiğini’ söyleyen Gantz, şu ifadeleri kullandı: “Savaşta olduğumuz zaman yöneticiler sorumluluk göstermeli, doğru şeyleri yapmaya karar vermeli ve askerleri, onlardan talep ettiğimiz şeyi hayata geçirebilecekleri şekilde güçlendirmeli. Başka herhangi bir eylem veya açıklama, halka ve sahadakilere zarar verir. Başbakan dün geceki açıklamasını geri çekmeli ve konuyla ilgilenmeyi bırakmalıdır.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir