Mali’deki Düşen Uçak Türkiye’ye Gelecekti! Prigojin’in Daha “Kırkı Bile Çıkmadı”

Wagner Grubu’na ait olup olmadığı henüz belli değil ama Mali’de düşen uçak gerçekten gruba aitse, kurucusu Prigojin’in ortadan kaldırılmasından sonraki en büyük kaybı oldu bu Wagner’in. Doğruysa 140 Wagner askeri düşen uçakta yaşamını yitirdi.

Kaza, Gao Uluslararası Havalimanı’nın 2,500 metre uzunluğundaki 06 numaralı pistinde, pistin çok aşağısına iniş yaptıktan sonra meydana geldi, anlatılanlara göre. Uçağın birkaç parçaya bölünerek alev aldığı görülüyor görüntülerde. Kayıpların sayısı net olmamakla birlikte, hayatını kaybedenler arasında uçağın Rus pilotu ile Malili bir yarbay da var. Wagner Mali’deki askeri operasyonlarla yakından ilgileniyor, dolayısıyla yarbayın uçakta olması, dendiği gibi, tahmin değil. Bir süre önce yönetime gelen askeri hükümet yarbayın anısına bir tören düzenlediğine göre uçaktaymış işte.

GİZEME BİR GİZEM DAHA EKLENDİ

Kimi kaynaklar uçağın sadece bir hafta önce Wagner Grubu’ndan Mali güçlerine devredildiğini belirtiyor, kimleri ise böyle olmadığını. Bazıları da uçağın BM’ye ait olduğunu söyülüyor. Yani yine Wagner’e ilişkin bir başka muamma ile karşı karşıyayız.

Rus yapımı İlyuşin uçakları sabıkalı aslında. Yani uçak kaza sonucu düşmüş olabilir. Ancak son iki ayda yaşananlar o kadar komplo teorilerine açık ki, en uzak duranımızın ble aklına yine olayda Rusya’nın (Putin’in) parmağının olabileceği geliyor. Arkadaşım, meslektaşım Dinçer (Gökçe) de haklı olarak böyle düşünenlerden. O nedenle, Prigojini kastederek “adamın daha kırkı çıkmadı” deyiverdi. Bu ifadelerde Rus devlet mekanizmasının “iş bitiriciliği” konusundaki hızına atıf var tabii ki.

Dinçer’in tahmin ettiği gibi midir,bilemeyiz elbette. Ancak, uçak Wagner Grubu’na aitse, ölenler de grubun askerleriyse, bu kadar askeri bir uçağa doldurmak büyük acemilik öncelikle. (Mali ordusuna mensup askerlerse ordu için de aynısı geçerli).

Çok ciddi bir kayıp bu. İnsani açıdan bakıldığında trajik olduğu inkar edilemez. Sonuçta “hepsi insan evladı”. Olmasaydı keşke. Aklımıza Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelmesi bizim suçumuz değil. İntikamcı, kinci bir kişiliği olduğu gayet iyi bilinen Putin’in, kendisine isyan eden grubun önce liderini, sonra da o lidere bağlılık gösteren grubun mensuplarını hedef aldığı onlarca konuşması var. Grubu tasfiyeyi kafasına koyduğu, Prigojin’in ortadan kaldırılmasının ardından yaptığı çağrılardan belliydi. O nedenle birçokları gibi ben de Dinçer de “acaba o mu yaptı?“ diye sorduk kendimize.

EĞER ONLARSA

Uçakta hayatını kaybedenler Prigojin bağlısı Wagner mensupları ise, yapsın ya da yapmasın Rusya’nın işine gelir ölmeleri. Gerçekten kazaysa Rus ordusuna katılmayı kabul etmiş de olsalar yine de güvenilmez unsurlar olarak kabul edileceklerinden yaşamlarını yitirmelerine Rusya ağıt yakmaz.

Uçak Belarus’un başkenti Minsk’ten Mali‘ye uçmuştu. Oradan da Türkiye’ye gelecekti deniyor. Neden gelecekti merak ediyorum kendi adıma. Altında bir şey aradığımdan değil, Rus uçaklarının uluslararası hava sahalarını kullanımında sıkıntı var, o nedenleTürkiye ikmal için iyi bir istasyon olabilir.

Düşen uçağın ait olduğu şirketin adı Ruby Star Airways bu arada. Merkezi Minsk’te bu şirketin. Haziran ayında Rusya’da Prigojin liderliğindeki başarısız bir darbenin ardından, bir dizi Wagner askeri Belarus’a gönderilmişti. Rusya’ya çok yakın bir ülkede faaliyet gösteren şirketin içi Wagner askeri dolu uçağının Mali’de düşmesi kaza da olsa insanın aklına onca şey geliyor.

Rusya ordusuna katılıp katılmama konusunda henüz karar vermemiş hatırı sayılır oranda Wagner mensubu, Mali askeri yönetiminin isteği üzerine İslamcılara karşı savaşta yer aldılar. Moskova’dan bağımsız davranma ihtimali onları Rusya’nın hedefi haline getiriyor doğal olarak.

Bazı tanıkların inmek üzereyken uçağın patladığını iddia etmeleri kazaya ilişkin kuşkuları arttırıyor. Prigojin’in uçağının neden düştüğünün bile bir açıklaması yok henüz.

“Kırkı çıkmadan“ neler neler oluyor görmek isterdi Prigojin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir