Katil Sisi’den, Mısır’da “kapıda” vize dönemine

Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a seyahat eden Türk vatandaşlarının artık kapıda vize alabileceğini duyurdu. 

Mısır’la Türkiye arasındaki ilişkiler, Kahire’de yönetime 2013’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “katil” olarak nitelendirdiği Abdülfettah es Sisi’nin darbeyle gelmesinden sonra yıllar boyunca gergin ve diplomatik olarak maslahatgüzar seviyesinde izlese de, son zamanlarda “normalleşme” adımları atıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Mısır’a seyahat edecek vatandaşlarımız bundan böyle Mısır sınır kapılarından vizelerini alabilecektir. Hayırlı olsun” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ve Mısır arasında diplomatik ilişkiler, iki hükümetin attığı adımlarla normalleşme sinyalleri vermeye başlamıştı. 11 yıl sonra iki ülkenin dışişleri bakanları, birbirlerinin ülkelerini ziyaret etmeye başladı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13 Nisan’da Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile yaptığı görüşmeden sonra “Mısır ile temsilcilik düzeyinin, büyükelçi seviyesine yükseltilmesi konusunda somut adımlar atıyoruz. O güne kadar bazı adımlar atmaya da devam edeceğiz. Herhangi bir sorunun olmadığını söylemek isterim” demişti.

3 Temmuz 2013’te dönemin Genelkurmay Başkanı Sisi liderliğindeki Mısır ordusu, yönetime el koyup AKP’nin yakın ilişkiler kurduğu Müslüman Kardeşler çizgisindeki Muhammed Mursi yönetimini devirmişti. Mısır yönetimi bunun karşısında Türkiye Büyükelçisi’ni “istenmeyen kişi” ilan etti. Türkiye de mütekabiliyet ilkesi gereğince Mısır Büyükelçisi’nden ülkeyi terk etmesini istedi. Böylece Ankara ve Kahire arasındaki ilişkiler maslahatgüzar seviyesine indi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıllar içinde Sisi için “Katil”, “Darbeci”, “Zalim” gibi ifadeler kullandı.

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir